07.12.2011

Tradycyjne święto Braci Górniczej z Południowego Koncernu Węglowego SA w tym roku odbyły się w Jaworznie. Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta celebrowana przez księdza biskupa diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka.

 

„Wszystkim drogim górnikom pragnę złożyć moje najserdeczniejsze życzenia i gratulacje. Niech pan Bóg z wysokiego nieba zachowuje was w zdrowiu, szczęściu i bezpieczeństwie, tak, abyście szczęśliwie wracali do domów” - mówił biskup.

Po mszy świętej zebrani przeszli do hali sportowej MCKiS przy ulicy Grunwaldzkiej na akademię barbórkową. Obok zarządu Południowego Koncernu Węglowego oraz przedstawicieli załóg zakładów górniczych Sobieski i Janina, akademia zgromadziła również reprezentantów Grupy Kapitałowej TAURON oraz Kompanii Węglowej i  rządu RP. Był wśród nich Jan Lityński, reprezentujący prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który z natłoku obowiązków nie był w stanie uczestniczyć w obchodach święta górniczego w Jaworznie, był ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej - bp Grzegorz Kaszak, przybyli senatorowie i posłowie, przedstawiciele władz województwa śląskiego oraz samorządów miejscowości współpracujących z Południowym Koncernie Węglowym SA.

Przybyli również reprezentanci państwowego nadzoru górniczego oraz wielu współpracujących z firm i instytucji oraz naukowi przedstawiciele z górniczych uczelni i jednostek naukowo-badawczych. Prezes Zarządu Dyrektor Naczelny Andrzej Szymkiewicz w swoim przemówieniu ocenił mijający rok oraz sytuację koncernu: „To był rok lepszy od ubiegłego, ale nie tak dobry, jak sobie zaplanowaliśmy” – mówił. Zaznaczył również, że trudne warunki górniczo-geologiczne oraz strzegąca swych „skarbów” natura utrudniła realizację planów na 2011r. Prezes podziękował właścicielom, załogom obu kopalń, liderom organizacji związkowych oraz wszystkim współpracującym z koncernem firmom i instytucjom za ten trudny, pełen wyzwań rok.

Żywą reakcję uczestników oraz uśmiech na niejednej twarzy wywołały życzenia biskupa Grzegorza Kaszaka. Zwłaszcza te, skierowane do górników, aby „daj Boże, wracali do domów z kieszeniami pełnymi pieniędzy i aby nigdy nie słyszeli od swoich żon, że „boli je głowa”. 

Po złożeniu życzeń od gości oraz odczytaniu listów gratulacyjnych nastąpiła stała  część uroczystości barbórkowych, mianowicie odznaczanie zasłużonych pracowników, wręczenie szpad oraz stopni górniczych. Na koniec uroczystości tradycyjnie z programem barbórkowym wystąpiły dzieci z przedszkola nr 19 w Jaworznie oraz szkoły podstawowej nr 22 z Jelenia.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, gościom i załodze za udział w uroczystości. Miejmy nadzieję, że Święta Barbara będzie łączyć całą brać górniczą przez długie pokolenia. Szczęść Boże! Niech żyje nam górniczy stan!

                                                                                                                                 BW

Ustawienia plików cookies