21.06.2019

Górnicy mają to we krwi

 

Ponad 15 litrów krwi dla potrzebujących oddali górnicy ZG Janina podczas tegorocznej akcji charytatywnej w Libiążu. Już po raz piąty zebrana na kopalni krew trafi na sale operacyjne w całym województwie małopolskim.

 

- Górnicy, wykonujący szczególnie ryzykowny zawód doskonale rozumieją jak ważna jest idea dzielenia się krwią dla ratowania ludzkiego życia, dlatego przy wielu kopalniach powstały Kluby Honorowych Dawców Krwi, które dostarczają do stacji krwiodawstwa znaczne ilości krwi
 
– mówi Czesław Toporek prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy ZG Janina w Libiążu.

- Tylko w ubiegłym roku honorowi dawcy krwi na ZG Janina oddali ponad 170 litrów tego bezcennego leku ratującego zdrowie i niejednokrotnie ludzkie życie. Okres wakacyjny, wiążę się niejednokrotnie z większym zapotrzebowaniem na ten cenny dar, dlatego tak istotna jest ta zbiórka – dodaje szef Klubu.

 

Klub Honorowych Dawców Krwi przy Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu już po raz piąty zorganizował akcję krwiodawstwa na terenie kopalni. Jednocześnie taka akcja przeprowadzona została w szpitalach powiatowych w Chrzanowie oraz w Oświęcimiu.

 

Udział w akcji wzięło tym razem blisko 50 pracowników kopani.

 

Krwiodawstwo w Polsce odbywa się pod patronatem Polskiego Czerwonego Krzyża w sposób dobrowolny i bezpłatny. Każda osoba, która chociaż raz oddała krew, otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi. Krew jest pobierana od pełnoletnich, zdrowych osób, które zadeklarują swoją dobrą wolę.

 

Odbiorcami krwi są szpitale, kliniki oraz instytuty dokonujące skomplikowanych operacji, przeszczepów i innych zabiegów, do przeprowadzenia których krew jest niezbędna.

Akcja krwiodawstwa

 

 

Załącznik Size
Akcja krwiodawstwa (1).JPG 6.25 MB
Ustawienia plików cookies