13.07.2010

Ruszyły prace Konsorcjum Naukowo-Przemysłowego „Zgazowanie węgla”, którego partnerem jest Południowy Koncern Węglowy SA.

Partnerzy naukowi Konsorcjum to: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (lider Konsorcjum), Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu oraz Politechnika Śląska w Gliwicach.

Partnerów przemysłowych Konsorcjum stanowią:

  • Katowicki Holding Węglowy w Katowicach,
  • KGHM Polska Miedz SA w Lubinie,
  • TAURON Polska Energia SA w Katowicach,
  • Południowy Koncern Energetyczny SA w Katowicach,
  • wspomniany już Południowy Koncern Węglowy SA w Jaworznie
  • oraz ZAK Spółka Akcyjna w Kędzierzynie Koźlu.

W dniu 14 maja 2010r. została podpisana przez lidera Konsorcjum, AGH Kraków umowa z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie na wykonanie zadania badawczego pt: „ Opracowanie technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliw i energii elektrycznej” realizowanego w ramach „Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych – Zaawansowane technologie pozyskiwania energii”.

W ramach prac Konsorcjum „Zgazowanie Węgla” Południowy Koncern Węglowy SA w Jaworznie zobowiązał się m.in. do wniesienia w latach 2011 – 2014 wkładu rzeczowego w postaci węgla do badań naukowych oraz wkładu w postaci konsultacji inżynierskich.

Zakończenie prac badawczych , zgodnie z umową z NCBiR w Warszawie, ma nastąpić w roku 2015.

W skład Komitetu Sterującego projektem „Zgazowanie węgla” wszedł z ramienia Południowego Koncernu Węglowego SA Prezes Zarządu mgr inż. Andrzej Szymkiewicz. Kierownikiem Części Zadania Badawczego realizowanego przez Południowy Koncern Węglowy SA w ramach projektu „Zgazowanie węgla” został mgr inż. Artur Rybarz.

Ustawienia plików cookies