02.01.2014

 

Tradycyjne święto Braci Górniczej z Południowego Koncernu Węglowego SA w tym roku odbyło się w Jaworznie. Obchody rozpoczął uroczysty przemarsz zarządu, zaproszonych gości, pracowników oraz mieszkańców Jaworzna spod siedziby PKW do Kolegiaty świętego Wojciecha i świętej  Katarzyny.

Mszę święta celebrował ksiądz biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. W swoimi kazaniu podkreślał ciężką sytuację górnictwa w Polsce, ale zebranym górnikom i ich rodzinom dodał też otuchy i nadziei na lepsze jutro.

Po mszy świętej zebrani przeszli do hali sportowej MCKiS na akademię barbórkową. Obok zarządu Południowego Koncernu Węglowego znaleźli się na niej  przedstawicieli załóg Zakładów Górniczych Sobieski i Janina,  rady nadzorczej PKW. Gościem barbórkowych obchodów była również  Joanna Schmid  wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju TAURON Polska Energia. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Grupy Kapitałowej TAURON, Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego, oraz samorządów miejscowości współpracujących z Południowym Koncernie Węglowym.

Prezes Zarządu dyrektor naczelny Kazimierz Grzechnik w swoim przemówieniu wspomniało m.in. o tym, że „rok 2013 jest bardzo trudny dla polskiego górnictwa.  Także nam nie uda się zrealizować wszystkich planów i zamierzeń, ale z drugiej strony, odnieśliśmy w tym roku wiele sukcesów. Na szczegółową analizę przyjdzie czas po zakończeniuroku.” Podkreślił istotę kluczowych inwestycji strategicznych takich jak budowa poziomu 800m i uruchomienie czwartej ściany w ZG Janina oraz budowa Szybu Grzegorz w ZG Sobieski, które poprawią bezpieczeństwo i warunki pracy załóg. Podziękował również całej załodze za trudy pracy i poświęcenie oraz życzył „dalszej owocnej pracy dla dobra spółki i własnego zadowolenia oraz wszelkiej pomyślności w życiu rodzinnym”.

Następnie głos zabrała wiceprezes TAURON Polska Energia Joanna Schmid, która w swym wystąpieniu pochwaliła działania  koncernu i  owocną współpracę ramach Grupy.

Po przemówieniach nastąpiła uroczystość odznaczania zasłużonych pracowników, wręczenie szpad oraz stopni górniczych. Na zakończenie z programem artystycznym wystąpił aktor  Krzysztof Respondek – członek Kabaretu „Rak”. Rozbawił publiczność do łez, a nawet porwał do wspólnej zabawy na scenie. Niech żyje nam górniczy stan!                                                                                                                          


 

 

BP

Ustawienia plików cookies