28.01.2021

Mural znanego artysty dla ratowników górniczych

Niosą pomoc w akcjach ratunkowych i zabezpieczają ponad 120 kilometrów podziemnych tuneli Zakładu Górniczego Sobieski 24 godziny na dobę. Pracę ratowników górniczych uwiecznił na muralu utytułowany artysta Marian Folga, wspierając tym samym modernizację stacji ratownictwa górniczego na terenie kopalni w Jaworznie.

W stacji ratowniczej artysta wykonał mural techniką airbrush na jednej ze ścian stacji. Starannie wykonany obraz przedstawia drużynę ratowniczą podczas akcji prowadzoną przez patronkę górników świętą Barbarę.

- Chciałem w ten sposób wesprzeć artystycznie ratowników górniczych. Poznałem ich pracę i jestem dla niej pełen szacunku. Mural, jako technika artystyczna był dla mnie wyzwaniem. Praca nad tym projektem trwała cztery dni i była ciekawym doświadczeniem – mówi Marian Folga.

Ten utytułowany artysta plastyk, fotograf i reżyser teatru tańca z Jaworzna, został ostatnio zwycięzcą nagrody głównej w programie „Usłyszcie nas!” Telewizji TTV.
Folga jest artystą wszechstronnym, jednak należy przede wszystkim do czołówki polskich tzw. face- i bodypainterów. Artysta ma na koncie nagrody w kilkudziesięciu prestiżowych konkursach w kraju i za granicą. Folga zorganizował ponad 30 wystaw fotografii i malarstwa, a także sztuk performatywnych. Jest także twórcą i liderem teatru tańca Dyemotion, w którym widowiska opierają się na bodypaintingu i świetle UV. Tworzy scenariusze i reżyseruje przedstawienia teatralne - to spełnienie dotychczasowej twórczości.

Zawsze pełna gotowość

Ratownicy z ZG Sobieski to profesjonaliści w każdym calu. W swym dorobku mają udział w wielu trudnych akcjach ratowniczych prowadzonych w kraju i za granicą. O sprawności ratowników z Jaworzna świadczą liczne trofea zdobyte przez zastępy ratownicze podczas zawodów krajowych i zagranicznych. Na co dzień członkowie zastępów ratowniczych uczestniczą w cyklicznych szkoleniach, aby ponosić swoją sprawność i gotowość do akcji. Dużą wagę przykłada się także do organizowanych seminariów, ćwiczeń oraz zawodów z udziałem ratowników z innych kopalń. Dyżurujące zastępy ratownicze wykonują zazwyczaj prace pod ziemią w zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz wentylacji. Wykonują różnego rodzaju tamy i monitorują stan atmosfery powietrza kopalnianego zabezpieczając w tym czasie pracowników zatrudnionych pod ziemią.

Ratownicy modernizują stację

Stacja ratownictwa górniczego w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie zyska zupełnie nowe oblicze dzięki zaangażowaniu członków kopalnianej drużyny ratowniczej.

- Metodą gospodarczą rozpoczęliśmy przed miesiącem remont generalny. Wśród 125 ratowników z ZG Sobieski znajdują się fachowcy z różnych specjalności, którzy potrafią sprostać również remontowym wyzwaniom – mówi Piotr Nowak, kierownik kopalnianej stacji ratownictwa górniczego w ZG Sobieski.

Grafiki
Ustawienia plików cookies