04.06.2020

Ponad 160 litrów krwi zebrali już w tym roku górnicy z TAURON Wydobycie, odpowiadając tym samym na apel szpitali na Śląsku i w Małopolsce. Co 15 sekund krew wykorzystywana jest w szpitalach do ratowania ludzkiego życia, tymczasem od początku pandemii brakuje jej dawców.

W niektórych centrach krwiodawstwa nawet czterokrotnie zmniejszyła się w Polsce liczba dawców krwi od wybuchu pandemii COVID-19. Na apel placówek medycznych odpowiadają więc górnicy z zakładów górniczych - ZG Janina, ZG Sobieski i ZG Brzeszcze.

Pierwszą zbiórkę, po przerwie spowodowanej ograniczeniami w przestrzeni publicznej,  przeprowadzono we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach wśród pracowników ZG Sobieski w Jaworznie.  

- Wszyscy odczuwamy negatywne skutki pandemii, dlatego szczególnie teraz tak cenna jest aktywność prospołeczna. Górnicy doskonale wiedzą, jaką wartość dla ratowania ludzkiego życia mają regularne akcje krwiodawstwa, stąd zawsze można liczyć na ich zaangażowanie – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Akcje zbiórek krwi w zakładach górniczych przeprowadzone są przy wdrożeniu nadzwyczajnych procedur bezpieczeństwa i szeregu działań prewencyjnych. 

Dariusz Piechowicz, który od 8 lat koordynuje akcje oddawania krwi z ramienia NSZZ Solidarność ZG Sobieski wyjaśnia nowe procedury obowiązujące podczas oddawania krwi:- Krwi nie mogą oddawać osoby z temperaturą powyżej 37,3 st. Celsjusza. Wstępnej kwalifikacji poddawani są wszyscy uczestnicy poboru krwi, która obejmuje wypełnienie ankiety, dezynfekcję rąk i zmierzenie temperatury. Następnie osoba ta przechodzi drugą kwalifikację na dotychczasowych zasadach. Nie mogą oddać krwi osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały za granicą, mają objawy infekcji, objęte są kwarantanną lub miały w ciągu ostatnich dwóch tygodni kontakt z osobą z potwierdzonym koronawirusem.

W tym roku oddaliśmy ponad 40 litrów krwi – mówi Robert Dura z ZG Brzeszcze - Mamy nadzieję, że bez zakłóceń uda się przeprowadzić akcję zaplanowaną na 17 lipca. Podobnie myśli Czesław Toporek, koordynator Klubu Honorowych Dawców Krwi z Libiąża:- Najbliższą akcję planujemy 19 czerwca we współpracy z centrum z Krakowa, ale trzeba podkreślić, że w międzyczasie nasi członkowie oddawali krew indywidualnie w stacjach szpitalnych i ogółem nasz klub oddał w tym roku ponad 55 litrów.

W tym roku w kopalniach TAURONA zaplanowanych jest łącznie 21 akcji zbiórek krwi.

***

TAURON Wydobycie S.A. to jeden z kluczowych producentów węgla energetycznego w Polsce. W Grupie TAURON zajmuje się wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla kamiennego w trzech Zakładach Górniczych: Sobieski, Janina oraz Brzeszcze. W każdej z kopalń spółka realizuje program inwestycyjny prowadzący do sukcesywnej poprawy efektywności i wydajności. Spółka posiada ok. 40 proc. zasobów bilansowych węgli energetycznych złóż zagospodarowanych w kraju oraz 10 proc. udział w krajowym rynku sprzedaży węgla. Zapewnia bezpieczne dostawy paliwa dla elektrowni i elektrociepłowni Grupy TAURON, a klientom indywidulanym oferuje wysokiej jakości paliwa węglowe do ogrzewania, w tym ekogroszki.

Grafiki
Ustawienia plików cookies