07.01.2014

W listopadzie odbył się się pierwszy Dzień Dawcy w Południowym Koncernie Węglowym. 18 listopada rejestrowali się pracownicy Centrum, 19 –tego - ZG Janiny, 20 –tego - ZG Sobieski natomiast ostatniego dnia akcji – 21 listopada – pracownicy ZG Sobieski – Ruch Piłsudski.

Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem ze strony pracowników. Łącznie w PKW zarejestrowało się 506 osób (liczba ta na pewno wzrośnie, gdyż część osób zabrała pakiety ze sobą i do końca grudnia będą je oddawać w sekretariatach dyrekcji zakładów górniczych), co z pewnością jest ogromnym sukcesem. Największe pochwały należą się ZG Janinie, gdzie zarejestrowała się większa część dawców - ok. 314 osób. Cały proces rejestracji przebiegał sprawnie i szybko, co było zasługą nie tylko pracowników Fundacji DKMS Polska – partnera akcji, ale również wolontariuszy ze szkół ponadgimnazjalnych z Libiąża i Jaworzna, które objęte są umowami patronackimi z PKW.

Przypomnijmy, aby przystąpić do bazy dawców, wystarczyło wypełnić ankietę i samodzielnie pobrać wymaz z jamy ustnej. Następnie próbka trafia do szczegółowego badania, a następnie do rejestru. Wtedy pozostaje czekać na informacje, że… można komuś uratować życie. W jaki sposób jest wówczas pobierany szpik? Są również dwie metody, a wybór jednej z nich jest zawsze konsultowany z dawcą. Pierwsza polega na pobraniu komórek macierzystych z talerza kości biodorwej podczas zabiegu odbywającego się pod narkozą. Druga przypomina w dużym stopniu oddanie krwi jak podczas akcji krwiodawstwa – odpowiednie komórki są „wyłapywane” z krwi w zamkniętym obiegu.

Wszystkim, którzy zarejestrowali się podczas akcji serdecznie dziękujemy i gratulujemy decyzji. Dla nas to było 5 minut, a dla innych może znaczyć całe życie!

 

BP

Ustawienia plików cookies