03.09.2014

Ratownicy TAURON Wydobycie SA od lat prezentują na całym świecie najwyższy poziom wyszkolenia. Wymiana doświadczeń zdobyta na arenie krajowej oraz  międzynarodowej przyczyniła się do decyzji o zakupie zestaw dwunastu sztuk aparatów powietrznych butlowych Dräger PSS 7000 dla Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego Zakładu Górniczego Sobieski.

Aparat powietrzny butlowy umożliwia oddychanie  powietrzem zgromadzonym w butlach. Prostota budowy i obsługi zrewolucjonizują pracę ratowników, obniżając przy tym znacząco koszty użytkowania w trakcie ćwiczeń oraz prowadzenia akcji ratowniczych w atmosferze niezdatnej do oddychania. Aparaty W-70 po użyciu wymagają wymiany zużytych pochłaniaczy CO2 oraz dezynfekcji elementów obiegu powietrza i wymiany butli z tlenem.  Dräger PSS 7000 to aparat z powietrzem sprężonym w butlach, dzięki temu po zużyciu zapasu powietrza wystarczy, przy użyciu specjalnego złącza, napełnić go w ciągu kilku minut, lub wymienić na napełnione butle. W celu zmniejszenia wagi aparatu PSS 7000 jego najcięższe elementy - butle, są wykonane z materiałów kompozytowych co zmniejsza ich wagę w porównaniu do stalowych o ponad 50%, waga aparatu kompletnego, gotowego do użycia to 19 kg, jednakże w miarę zużycia powietrza aparat staje się lżejszy, waga spada o kilka kilogramów. W dwóch butlach o pojemności 6,8 dm3 każda, mieści się przy ciśnieniu 300 bar 4080 dm3 powietrza. Zgodnie z normą zużycia dla aparatów roboczych 40 dm3/min, czas ochronnego działania wynosi 102 min.  Każdy aparat wyposażony jest dodatkowo w sygnalizator bezruchu Bodyguard 7000, który w warunkach ekstremalnego zadymienia sygnalizował będzie bezruch ratownika. Wraz z aparatami Kopalniana Stacja Ratownictwa Górniczego  ZG Sobieski została wyposażona w specjalny przyrząd Testor 2100 do kontroli PSS 7000 oraz przenośny kompresor Dräger MARINER 250, który pompuje do ciśnienia 300 bar. Dzięki temu będzie możliwe napełnienie butli bez udziału podmiotów obcych co obniży koszty i usprawni działalność kopalnianej stacji.

 Te nowoczesne aparaty z uwagi na krótszy czas ochronnego działania nie zastąpią całkowicie dotychczasowych aparatów W-70, ale dzięki swojej konstrukcji zapewniają znakomity komfort oddychania w trakcie ćwiczeń    i akcji, co przekłada się na bezpieczeństwo w trakcie wykonywania prac.

Ustawienia plików cookies