14.12.2015

Andrzej Duda, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, w towarzystwie Dawida Jackiewicza, ministra Skarbu Państwa, odwiedził 11 grudnia należący do Grupy TAURON Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie.

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z ministrem Skarbu Państwa Dawidem Jackiewiczem w towarzystwie m.in. Remigiusza Nowakowskiego, prezesa zarządu TAURON Polska Energia, zobaczyli nowoczesną dyspozytornię w kopalni Sobieski. Następnie Prezydent RP wziął udział w karczmie piwnej zorganizowanej przez NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie.

W TAURON Wydobycie działa nowoczesny system monitorowania i łączności. Rozwiązania zastosowane w centrali i dyspozytorni ZG Sobieski w Jaworznie pozwalają na usprawnienie zarządzania i dużo szybsze reagowanie na pojawiające się w ruchu sytuacje awaryjne. Stawia to kopalnię w gronie liderów branży górniczej w zakresie telemetrii i monitoringu pracy maszyn.

Zastosowanie nowoczesnego rozwiązania, jakim jest dyspozytornia w ZG Sobieski, nie byłoby możliwe bez konsekwentnie realizowanego w TAURON Wydobycie programu inwestycyjnego. Kopalnie skupione w Grupie TAURON, mimo bardzo trudnego otoczenia, osiągają dobre wyniki. Zawdzięczają to w dużym stopniu przynależności do Grupy, która nie tylko gwarantuje im zbyt na paliwo, ale i pozwala na realizację zarówno bieżących jak i strategicznych, długofalowych inwestycji. Wszystko to pozwala na podniesiecie efektywności kopalni – mówi Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

W ciągu dziewięciu miesięcy 2015 r. kopalnie Grupy TAURON wyprodukowały ok. 3,5 mln ton węgla kamiennego. Nakłady inwestycyjne w obszar Wydobycie od początku roku sięgnęły 177,5 mln zł.

O wydobyciu w Grupie TAURON

Grupa TAURON, jako drugi producent energii elektrycznej w kraju, zużywa rocznie w swoich elektrowniach i elektrociepłowniach blisko 10 mln ton węgla kamiennego i kontroluje pełen łańcuch energetyczny (wydobycie, wytwarzanie, dystrybucja, sprzedaż, obsługa klienta). Zapewnienie Grupie TAURON paliwa do produkcji energii to priorytet dla spółki TAURON Wydobycie. W skład spółki wchodzą dwa zakłady górnicze: Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu. Obecnie zaspokajają one ok. 40 proc. jej zapotrzebowania na węgiel. Zgodnie z przyjętymi w strategii biznesowej założeniami wskaźnik ten - m.in. dzięki przejęciu KWK Brzeszcze - w najbliższych latach ma przekroczyć 50 proc.

Załącznik Size
DSC_0667.JPG 728.21 KB
DSC_0894.JPG 724.03 KB
Ustawienia plików cookies