14.05.2006

Pierwszy w Europie wysokowydajny kombajn ścianowy JOY 7LS6, zakupiony przez Południowy Koncern Węglowy SA, jest kombajnem nowej generacji umożliwiającym zwiększenie koncentracji wydobycia i wybieranie węgla ze ścian w pokładach o wysokości do 5,1m. Jest prostoty w  obsłudze, trwały i niezawodny, nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych.

 W skład wysokowydajnego kompleksu ścianowego, który w drugiej połowie maja ruszy na nowej ścianie w pokładzie 207 w PKW SA, wchodzą również:

  • Zmechanizowana obudowa ścianowa podporowo-osłonowa typu GLINIK 24/50 POz, którą specjalnie na potrzeby PKW SA, zaprojektowała i wykonała Zakład Maszyn Górniczych „GLINIK” Sp. z o.o. w Gorlicach;
  • Przenośnik ścianowy typu RYBNIK 330/1100 służący do odstawy urobku;
  • Przenośnik zgrzebłowy podścianowy typu GLINIK-1024;

W sytuacji kiedy wchodzimy w nowe partie węgla warto sięgnąć po nowe wyposażenie „szyte na miarę”, zwłaszcza, że do wybrania w tym rejonie jest 25 mln ton węgla. Za inwestycjami tymi przemawia rachunek ekonomiczny- zapewnia Grzegorz Pawłaszek, prezes Południowego Koncernu Węglowego SA.

Kompleks ścianowy będzie pracował na ścianie o długości 250m, wysokości 4,8, o wybiegu 1190m. Planuje się, że wydobycie z tej ściany będzie oscylowało miedzy 6000 a 8000 ton/ dobę. Węgiel wydobywany z pokładu 207 jest węglem energetycznym typu 31. Łączny koszt inwestycji wyniósł 77 mln złotych. Przeprowadzone analizy ekonomiczne wykazały, że dzięki wzrostowi wydajności procesu wydobycia, zwrot poniesionych nakładów nastąpi w ciągu 3-4 lat.

Ustawienia plików cookies