16.10.2019

Ratownicy górniczy uczą dzieci jak ratować życie

Jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu i jak skutecznie zareagować w stresującej sytuacji, aby skutecznie wezwać pomoc – tego mogą dowiedzieć się uczniowie szkół podstawowych podczas lekcji pokazowych przeprowadzonych przez ratowników górniczych z TAURON Wydobycie.

Tym razem czynności ratujących ludzki życie uczyli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21. w Jaworznie.

Najmłodsi uczyli się zarówno resuscytacji krążeniowo - oddechowej, jak i również całego podejścia do poszkodowanego.

Ratownicy pokazali im jak sprawdzić czy jest bezpiecznie, jak poprawnie wezwać pomoc oraz jak reagować w sytuacjach stresowych, by szybko i skutecznie udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu.

 

ratownicy górniczy i dzieci podczas zajęć

 

Na fantomach najmłodsi mogli sami spróbować swoich sił i sprawdzić nabytą wiedzę w praktyce.

- Dla dzieci takie lekcje są szczególnie potrzebne. Musimy dbać o to, aby pierwsza pomoc była czymś naturalnym. Największym błędem świadków wystąpienia u kogoś nagłego zatrzymania krążenia jest brak podjęcia działań resuscytacyjnych. Jestem pewien że, dzięki wiedzy i umiejętnościom zdobywanym na takich szkoleniach, nawet najmłodsi będą mogli podjąć odpowiednie działania ratujące życie, bo stanie się to ich naturalnym odruchem – mówi Paweł Barański ratownik z Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego ZG Sobieski.

 

 ratownicy górniczy uczą dzieci ratować życie

 

Lekcja przygotowana przez ratowników górniczych towarzyszyła tegorocznym inicjatywom w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, obchodzonego 16 października.

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony jest od 2013 roku. Jego podstawowym celem jest podniesienie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymania akcji serca.

 

warsztaty dla dzieci z udziałem manekina

 

Ustawienia plików cookies