22.11.2019

Rekordowe 570 litrów krwi od górników

Podczas 22 akcji charytatywnych przeprowadzonych w tym roku w zakładach górniczych TAURON Wydobycie oddano niemal 570 litrów krwi. Trafiła ona do najbardziej potrzebujących w placówkach medycznych w całym województwie śląskim i małopolskim.

 

TAURON Wydobycie-górnicy oddają krew infografika

 

Górnicy doskonale wiedzą, jaką wartość dla ratowania ludzkiego życia ma krew, dlatego ze zrozumieniem podchodzą do inicjatyw, takich jak zbiórka krwi. Odbiorcami krwi, zebranej podczas akcji charytatywnych, są szpitale, kliniki oraz instytuty dokonujące skomplikowanych operacji, przeszczepów i innych zabiegów, przy których krew jest niezbędna.

W listopadowej edycji akcji krwiodawstwa w ZG Janina udział wzięło blisko 60 pracowników kopalni, którzy oddali 20 litrów krwi. Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Janina w Libiążu liczy 106 aktywnych członków, którzy w tym roku oddali aż 160 litrów krwi i już zaplanowali pięć przyszłorocznych zbiórek.

- Idea dzielenia się krwią dla ratowania ludzkiego życia jest szczególnie bliska górnikom, którzy wykonują niezwykle ryzykowny zawód. W kopalniach TAURON Wydobycie zawsze możemy liczyć na hojność honorowych dawców krwi - powiedział Czesław Toporek, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi w Libiążu.

 

TAURON Wydobycie- górnicy oddają krew foto 1

 

Także w pozostałych zakładach górniczych TAURON Wydobycie działają prężnie Kluby Honorowych Dawców Krwi. Klub przy ZG Brzeszcze, istniejący od 1966 roku, przekazał w tym roku blisko 200 litrów krwi, które zebrano w trakcie sześciu akcji. Natomiast w ZG Sobieski w 11 akcjach zorganizowanych wspólnie przez Klub HDK i NSZZ „Solidarność” pracownicy oddali blisko 210 litrów krwi. Łącznie Kluby Honorowych Dawców Krwi zrzeszające pracowników TAURON Wydobycie przekazały w tym roku blisko 570 litrów.

W dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Zbiórki krwi organizowane są przez PCK od 1958 roku, kiedy to podjęto pierwsze działania na rzecz propagowania tej wspaniałej idei. Dzisiaj do grona Honorowych Dawców Krwi może dołączyć dobrowolnie każda osoba między 18 a 65 rokiem życia. To działanie o ogromnym znaczeniu, ponieważ do tej pory produkcja sztucznej krwi nie jest jeszcze możliwa. Krwi nigdy nie ma jej zbyt wiele, szczególnie w nagłych przypadkach. Podczas operacji oraz leczenia zużywane są hektolitry tego życiodajnego płynu.

 

TAURON Wydobycie- górnicy oddają krew foto 2

 

Zbiórka krwi nie jest jedyną akcją wolontariatu pracowniczego w Grupie TAURON, w którą chętnie angażowali się w tym roku pracownicy. Swoją MegaMoc przekazywali również „pomagając do kwadratu” dzieciom i młodzieży z Domu Aniołów Stróżów, a także malując szpitalne sale i korytarze, aby umilić tym samym proces leczenia ich podopiecznych. W listopadzie wolontariusze pracujący na co dzień w kopalniach i elektrowniach Grupy TAURON wsparli też organizację II Jaworznickiej Olimpiady Sportowej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo, w której udział wzięło ponad 160 młodych sportowców ze śląskich i małopolskich miast. 

Przedsięwzięcia z zakresu wolontariatu pracowniczego są więc na stałe wpisane w działania całej Grupy TAURON, a pomaganie innym jest codziennością wśród pracowników.

 

 

 

 

Ustawienia plików cookies