25.09.2006
Międzynarodowe Zawody Zastępów Ratowniczych to impreza w randze mistrzostw świata. W tym roku najlepsi ratownicy górniczy  spotkali się 15-16 września w Chinach, w mieście Pingdingshan- centrum chińskiego górnictwa węglowego.
W zawodach wzięło udział 10 drużyn z 8 państw: po dwie drużyny z Chin i Polski oraz ekipy z Australii, Indii, Peru, Rosji, Ukrainy i USA. Główną konkurencją zawodów, którą wygrali gospodarze mistrzostw, było przeprowadzenie symulowanej akcji ratowniczej. Wicemistrzostwo świata w tej rywalizacji zdobyli ratownicy z PKW SA  Zakład Górniczy Sobieski. Zespół wystąpił w składzie: Michał Masiarczyk, Wiesław Kmiecik, Krzysztof Bigaj, Paweł Barański, Tomasz Drozd i Robert Kania.
 
Zadanie polegało na udzieleniu pomocy przedmedycznej poszkodowanym i wyprowadzeniu  ich przez zastęp ratowniczy ze strefy zagrożenia. Ratownicy musieli pokonać wszelkie możliwe niebezpieczeństwa występujące na dole kopalni: zagrożenia wodne, wybuchowe, pożarowe, zawałowe oraz ze strony niebezpiecznych dla życia gazów- wyjaśnia Marek Jarczyk- Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Technicznych Południowego Koncernu Węglowego SA.
 
W kolejnym drużynowym współzawodnictwie – udzielaniu pomocy przedmedycznej poszkodowanym –drużyna PKW SA w składzie: Tomasz Drozd, Paweł Barański i Wojciech Żak nie znalazła godnych siebie rywali i zdobyła złoty medal.
Konkurencja ta polegała kolejno na ratowaniu życia i zdrowia jednemu, później dwóm, a w końcu jednocześnie trzem poszkodowanym. Zabieg reanimacji opisywany był na wydrukach przez komputer, które wymiernie i precyzyjnie obrazowały poziom wyszkolenia ratowników z poszczególnych ekip- tłumaczy prezes Jarczyk. Osiągnięcie jaworznickich zawodników jest tym bardziej godne podkreślenia, że w tej konkurencji byli absolutnymi debiutantami. Drugie miejsce zajęły Indie, a stawkę medalistów uzupełnili ratownicy z KGHM Polska Miedź.
Na zakończenie oceniano indywidualne umiejętności mechaników sprzętu ratowniczego i ich wiedzę dotyczącą roboczego aparatu ratowniczego. Przedstawiciel drużyny PKW, Szczepan Szabla, debiutując we współzawodnictwie usuwania usterek w aparacie BG 4, zajął 4 miejsce w gronie 13 najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.
Głównym celem rywalizacji Zawodowych Zastępów Ratowniczych jest porównanie wiedzy ratowniczej i praktycznych umiejętności likwidacji zagrożeń oraz wymiana doświadczeń pomiędzy drużynami z różnych krajów. Na zawody przyjeżdżają najlepsze ekipy ratownicze z całego świata. Taka wymiana doświadczeń przekłada się bezpośrednio na podniesienie bezpieczeństwa załóg pracujących na dole kopalni.
Ustawienia plików cookies